سرویس ها

Wimax

تعریف وایمكس


مجمع وایمكس- گروهی كه بر توسعه و گسترش این فن آوری متمركز است- وایمكس را به عنوان یك فن آوری استاندارد كه نقل و انتقال دسترسی باندپهن بی سیم در مقیاس وسیع  را به عنوان جایگزین اتصال كابلی و DSL فراهم می كند تعریف كرده است.


به بیان دیگر وایمكس اتصال اینترنت پر سرعت دستگاه های همراه و ثابت را به كاربران ارائه می دهد تا بتوانند با سرعت بالا به داده های زیاد دسترسی یابند.


تاریخچه وایمكس


از وایمكس به عنوان وسیله ای برای افزایش سرعت باندپهن در مناطقی كه از نظر اقتصادی با مشكل روبرو هستند استفاده می شود. این فن آوری به عنوان گزینه ارزانتر نسبت به دیگر گزینه های موجود در كشورهای در حال توسعه جهت راه اندازی شبكه های اینترنت پرسرعت، مطرح شده است.با آزمایش وایمكس در كشورهای درحال توسعه كشورهای جهان اول نیز به استفاده از این فن آوری ارزان قیمت علاقمند شده اند و دولت ها و شركت ها به دنبال توسعه وایمكس در كشورهای خود هستند.


وایمكس در فجایع طبیعی


یكی از مزایای وایمكس تا كنون نقشی بوده است كه این فن آوری توانسته است در برقراری ارتباط در زمان فجایح طبیعی ایفا كند. در سال 2004 شبكه موجود وایمكس در اندونزی تنها وسیله ارتباطی موجود پس از خسارت های وارده بر اثر سونامی در این كشور بود. به علاوه پس از طوفان كاترینا در سال 2005 از وایمكس به عنوان وسیله ارتباطی در منطقه نیواورلان استفاده شد.


وایمكس برای تلفن همراه


به دلیل تارخچه وایمكس در كشورهای درحال توسعه و تاثیری كه این سرویس در مواجه شدن با فجایع طبیعی داشته است بیشتر تمركز توسعه وایمكس از سوی دولت ها و شركت های تجاری بر روی راه حل های وایمكس ثابت بوده است. اگرچه طی سال های اخیر تمایل روبه رشدی در مورد وایمكس موبایل ایجاد شده است. وایمكس موبایل امكان اتصال گوشی های تلفن همراه به اینترنت بسیار پرسرعت تر را به وجود می آورد و موجب افزایش انتقال داده بر روی گوشی های تلفن همراه می شود. به این معنا كه افرادی كه قصد استفاده از سرویس های پرسرعت اینترنتی بر روی تلفن های همراه خود دارند می توانند وایمكس را به عنوان راهی برای رسیدن به هدف خود انتخاب كنند.


گوشی های با قابلیت وایمكس


با توسعه وایمكس موبایل چند شركت سازنده گوشی تلفن همراه برخی محصولات خود را با این قابلیت ارائه كردند. برای مثال گوشی 810 نوكیا وDeluxe   SPH-P9000سامسونگ با قابلیت وایمكس ارائه شده اند. انتظار می رود چندین گوشی تلفن همراه دیگر نیز طی یك تا دو سال آینده جهت برآورده كردن نیاز كاربرانی كه اشتیاق به استفاده از وایمكس در تلفن های همراه خود دارند به بازار روانه خواهند شد.


آزمایش وایمكس


بیش از 350 آزمایش مختلف و یا توسعه وایمكس در یرتاسر جهان انجام گرفته است. در ایالات متحده اولین شبكه وایمكس در سال 2007 تحت نام BridgeMaxx راه اندازی شد كه شبكه های آن امروزه در چندین ایالت این كشور استقرار یافته اند. بزرگترین خبر در زمینه وایمكس در آمریكا برنامه Clearwire جهت راه اندازی شبكه گسترده وایمكس به ویژه برای كاربران تلفن همراه است.


رقابت با وایمكس


یكی از دلایل مهم كه افراد در فرض كردن وایمكس به عنوان فن آوری مهم آینده شك دارند این است كه فن آوری های بسیاری به عنوان رقیب وایمكس مطرح شده اند كه حتی می توانند اتصال پرسرعت اینترنت به تلفن همراه را نیز فراهم كنند. گمان می رود شبكه های پیشرفته 3G سرویس های Wi-Fi عرضه می كنند كه می تواند از نظر سرعت با وایمكس رقابت كند. شبكه های 4G كه در حال حاضر فعالیت می كنند می توانند حتی Wi-Fi موبایل را سریع تر كنند و تهدید بزرگتری برای وایمكس به حساب می آیند.یكی از فن آوری های جدیدی كه با وایمكس رقابت می كند LTE است و متصدیان ارتباطی مهم در آمریكا در نظر دارند با این فن آوری مستقیما وارد رقابت با وایمكس شوند.


در مورد آینده وایمكس سه پیش بینی وجود دارد


1.     سلطه وایمكس . در پیش بینی اول آزمایش وایمكس موفقیت آمیز خواهد بود و این فن آوری تبدیل به گزینه برتر اتصالات اینترنت پرسرعت در سرتاسر جهان خواهد شد.


2.     هم زیستی وایمكس با دیگر فن آوری ها. در پیش بینی دوم وایمكس جایگاه خود را در بازار رقابتی حفظ خواهد كرد و در كنار دیگر فن آوری ها مانند LTE به فعالیت خود ادامه می دهد و یكی از گزینه های پیش روی كاربران تلفن همراه در اتصالات اینترنت پرسرعت خواهد بود.


3.     از بین رفتن وایمكس. در این پیش بینی راه اندازی وایمكس با موفقیت انجام نخواهد شد و شركت های سرمایه گذار دچار مشكل مالی خواهند شد. راه حل های پیشرفته 3G/4G اینترنت پر سرعت را به تلفن های همراه بیشتری ارائه می كنند و این پایان وایمكس را رقم خواهد زد.


در میان این پیش بینی ها گزینه فعالیت وایمكس در كنار دیگر فن آوری ها از دیگر گزینه ها محتمل تر است. اما تنها زمان و آزمایش های آینده وایمكس واقعیت های آینده این فن آوری را نشان خواهد داد.


WirelessWireless به تکنولوژي ارتباطي اطلاق مي شود که در آن از امواج راديويي، مادون قرمز و مايکروويو ، به جاي سيم و کابل ، براي انتقال سيگنال بين دو دستگاه استفاده مي شود.از ميان اين دستگاه ها مي توان پيغامگيرها، تلفن هاي همراه، کامپيوتر هاي قابل حمل، شبکه هاي کامپيوتري، دستگاه هاي مکان ياب، سيستم هاي ماهواره اي و PDA ها را نام برد.تکنولوژي Wireless به سرعت در حال پيشرفت است و نقش کليدي را در زندگي ما در سرتاسر دنيا ايفا مي کند.

فوايد تکنولوژي Wireless

تکنولوژي Wireless به کابر امکان استفاده از دستگاه هاي متفاوت ، بدون نياز به سيم يا کابل ، در حال حرکت را مي دهد.شما مي توانيد صنوق پست الکترونيکي خود را بررسي کنيد، بازار بورس را زير نظر بگيريد، اجناس مورد نياز را خريداري کنيد و يا حتي برنامه تلويزيون مورد علاقه خود را تماشا کنيد.

بسياري از زمينه هاي کاري از جمله مراقبت هاي پزشکي، اجرا قوانين و سرويس هاي خدماتي احتياج به تجهيزات Wireless دارند.تجهيزات Wireless به شما کمک مي کند تا تمام اطلاعات را به راحتي براي مشتري خود به نمايش در بياوريد.از طرفي مي توانيد تمامي کارهاي خود را در حال حرکت به سادگي به روز رساني کنيد و آن را به اطلاع همکاران خود برسانيد.تکنولوژي Wireless در حال گسترش است تا بتواند ضمن کاهش هزينه ها، به شما امکان کار در هنگام حرکت را نيز بدهد.

در مقايسه با شبکه هاي سيمي ، هزينه نگهداري شبکه هاي Wireless کمتر مي باشد.شما مي توانيد از شبکه هاي Wireless براي انتقال اطلاعات از روي درياها، کوهها و ... استفاده کنيد و اين در حالي است که براي انجام کار مشابه توسط شبکه هاي سيمي، کاري مشکل در پيش خواهيد داشت.

سيستم هاي Wireless

سيستم هاي Wireless مي توانند به سه دسته اصلي تقسيم شوند :

سيستم Wireless ثابت : از امواج راديويي استفاده مي کند و خط ديد مستقيم براي برقراري ارتباط لازم دارد. بر خلاف تلفن هاي همراه و يا ديگر دستگاههاي Wireless، اين سيستم ها از آنتن هاي ثابت استفاده مي کنند و به طور کلي مي توانند جانشين مناسبي براي شبکه هاي کابلي باشند و مي توانند براي ارتباطات پرسرعت اينترنت و يا تلويزيون مورد استفاده قرار گيرند.

امواج راديويي وجود دارند که مي توانند اطلاعات بيشتري را انتقال دهند و در نتيجه از هزينه ها مي کاهند.

سيستم Wireless قابل حمل :

دستگاهي است که معمولا خارج از خانه، دفتر کار و يا در وسايل نقليه مورد استفاده قرار مي گيرند.نمونه هاي اين سيستم عبارتند از : تلفن هاي همراه، نوت بوکها، دستگاه هاي پيغام گير و PDA ها.اين سيتم از مايکروويو و امواج راديويي جهت انتقال اطلاعات استفاده مي کند.

سيستم Wireless مادون قرمز :

اين سيستم از امواج مادون قرمز جهت انتقال سيگنالهايي محدود بهره مي برد.اين سيستم معمولا در دستگاه هاي کنترل از راه دور، تشخيص دهنده هاي حرکت، و دستگاه هاي بي سيم کامپيوترهاي شخصي استفاده مي شود.با پيشرفت حاصل در سالهاي اخير، اين سيستم ها امکان اتصال کامپيوتر هاي نوت بوک و کامپيوتر هاي معمول به هم را نيز مي دهند و شما به راحتي مي توانيد توسط اين نوع از سيستم هاي Wireless ، شبکه هاي داخلي راه اندازي کنيد.


Adsl


 

در اختیار داشتن سرعت همان چیزی است که همیشه در پی آن هستیم. فن‌آوری ADSL پاسخی است به آنها که به سرعت احتیاج دارند تا با استفاده از آن زودتر به هدف برسند، و از دیگر روشهای دسترسی با استفاده از مودم‌ها و خط‌های تلفن به ستوه آمده‌اند و در پی آن هستند تا با استفاده از این راهکار و با سرعت مطلوب به پاسخ خود برسند. ADSL تکنولوژی جدیدی است که بر بستر کابل تلفن قدیمی و آشنای خودمان عمل می‌کند. نصب یک سیستم ویژه در داخل پست مخابراتی هر منطقه، مشترکین تلفن آن منطقه را به سادگی و بدون نیاز به هر نوع دخل و تصرف سخت‌افزاری و یا نرم‌افزاری، از این سرویس بهره‌مند می‌نماید.

 

                  

 

از این ساده‌تر ممکن نیست

 

این تکنولوژی بهترین و بیشترین سرعت را بدون نیاز به تدارک زیرساختهای جدید ممکن ساخته است. استفاده از سیم‌کشی‌های موجود تلفن بدون نیاز به اتصال به دستگاه‌های حجیم و پیچیده، کار مصرف‌کننده را بسیار راحت می‌نماید. برای داشتن یک اتصال ADSL در محل مصرف‌کننده تنها نیاز به یک مودم ویژه است. پس از برقراری ارتباط، تنها هزینه ثابت خط ADSL به شکل ماهانه و با توجه به پهنای باند دریافتی به عنوان هزینه دریافت می‌شود. در حالیکه از ارتباط ADSL استفاده می‌کنید ارتباط تلفنی شما همیشه آزاد و در دسترس است. هزینه تلفن تنها در صورت استفاده از تلفن محاسبه می‌شود و ربطی به استفاده از خط ADSL ندارد.

 

                     

 

DSL چیست

 

محبوب‌ترین تکنولوژی باند پهن در جهان یعنی DSL بیش از 30 میلیون مشترک تا پایان بهار 2004 به کاربران اینترنت افزوده و تعداد بهره‌مندان جهانی را به 78 میلیون در کل رسانده که این رشد بیش از دو برابر دیگر روش‌های متکی بر پهنای باند بوده است. تکنولوژی DSL یکی از انواع انتقال پرسرعت بوده است که با تلفن معمولی شما را قادر می‌سازد تا ضمن دسترسی به اینترنت پرسرعت از امکان دریافت صدا و تصویر با کیفیت بالا استفاده کنید. نوع دیگر همین تکنولوژی ADSL است که یکی از انواع فن آوری DSL است، که در این روش سیستمهای سخت‌افزاری ویژه (DSLAM) باید در پستهای مراکز مخابراتی نصب گردند. پس از نصب این سیستمها و با استفاده از کابل‌های تلفن، سرویس قابل راه‌اندازی می‌شود، بدین لحاظ از نظر هزینه برای دولت و مصرف‌کننده بسیار قابل قبول است. زیرا هزینه کابل‌کشی مجدد به هیچیک از طرفین تحمیل نمی‌شود. مصرف‌‌کننده این سرویس تنها به یک مودم ADSL احتیاج دارد.

 

DSL چگونه کار می‌کند

 

با استفاده از زوج سیمهای مخابرات برای تلفن خانگی ما تنها از یک پانصدم امکانات بالقوه این سیمها استفاده می‌کنیم و مابقی بلااستفاده می‌ماند. ADSL پهنای باند 1.1 مگاهرتزی خطوط مسی را به کانال های 4 کيلوهرتزی تقسيم می کند و آخرين کانال را جهت ارسال صدا و فاکس معمولی تخصيص می دهد و 256 کانال ديگر را برای انتقال دو طرفه اطلاعات استفاده می کند; به اين ترتيب که 64 کانال را برای خط ارسال اطلاعات و 128 کانال ديگر را جهت دريافت اطلاعات استفاده می کند. در بهترين حالت اگر 192 کانال 4 کيلو هرتزی موجود را استفاده کند، در تئوری سرعت بايد به حدود 9 مگابيت در ثانيه برسد.
در حال حاضر سرعت خطوط
ADSL در بهترين حالت 2 مگابيت در ثانيه می باشد.در عمل، اين خطوط اطلاعات زنجيره وار ديجيتال را به اطلاعات پارالل در دو سر انتقال اطلاع تبديل می کنند. دقيقا مشابه کاری که در مودم های خطوط عادی انجام می شود.
سرعت انتقال اطلاعات در محدوده ذکر شده به عواملی از جمله فاصله ارتباطی و نوع سيم استفاده شده بستگی دارد.حال
با استفاده از سخت‌افزارهایی که بتوانند داده‌ها را فشرده‌سازی، ارسال و دریافت نمایند می‌توانیم این قابلیت بلااستفاده را هم به کار بگیریم. یکی از این سخت‌افزارها در پست مخابرات نصب و دیگری در محل استفاده‌کننده نصب می‌شود. ارتباط از طریق سیم تلفن قبلی شما برقرار می‌شود بدون اینکه اختلالی در ارتباطات تلفنی بوجود آید. حالا به شرط اینکه مودم همیشه به خط وصل و روشن باشد ارتباط شما با اینترنت همیشه برقرار خواهد بود در عین حال اینکار برای مکالمات تلفنی مشکلی پیش نمی‌آورد.

 

برتری‌های فنی DSL

 

اتصال دائم و بی‌وقفه و مطمئن به شبکه مخابرات و شبکه جهانی اینترنت برقرار است – هزینه ثابت ماهانه بدون هزینه نصب (کمتر از 400000 ریال برای 256Kbps )[ حجم ارسال و دریافت  محدوده و هزینه ای ندارد ] – تجهیزات تحویلی به مشتری رایگان است – فاصله زمان درخواست تا تحویل سیستم کوتاه می‌شود – از حداقل تجهیزات در محل کار یا خانه استفاده می‌شود – سرعت سیستم به قدری بالا خواهد بود که سرویس‌های دیگر اینترنت نیز مانند صوت و تصویر متحرک، برای استفاده در دسترس خواهند بود – نیاز به کابل‌کشی مجدد نیست – می توان بیش از یک نفر از هر اتصال استفاده نمود- در شرایط ایده‌آل (نبود نویز بر روی سیمها، فاصله کم تا مرکز مخابراتی) حداکثر سرعت دریافت 8Mbps و سرعت ارسال 1Mbps خواهد بود – اداره و کنترل کارهای چنین اتصالی نیز به سادگی همان کاری است که با تلفن منزل انجام می‌دهیم _ به علت سرعت بالا (دریافت و ارسال) امکان برقراری جلسات و سمینارهای مجازی با سهولت میسر است – بازشدن راه برای انجام پروژه‌هایی مانند دولت الکترونیک، پزشکی الکترونیک، آموزش سمعی بصری الکترونیک، شبکه اختصاصی الکترونیک و مجموعه وسیعی از دیگر کاربردهای الکترونیک – مسافت 8/1 کیلومتری تحت پوشش شبکه برای تامین سرعت 8 Mbps – ارائه انواع سرویس‌های مختلف براساس بستر شبکه DSL مانند VODSL، Video on demand، VOIP.


E1


سيستمهاي تلفني آنالوگ در اصل جهت برقراري ارتباط Voice (صدا) بين دستگاههاي تلفني طراحي شده اند و نه براي تبادل Data (اطلاعات) به صورتي كه امروزه معمول مي باشد. از سويي با توجه به اينكه فركانس امواج قابل تشخيص، توسط گوش انسان بين 300 هرتز تا 3500 هرتز مي باشد، تجهيزات مخابراتي براي انتقال سيگنال بين صفر تا 4000 هرتز تنظيم شده اند. با پيشرفت فناوري و استفاده از سيگنالهاي ديجيتال براي انتقال داده ها مشخص شد كه انتقال سيگنال به صورت ديجيتال مناسب تر از سيستمهاي قديمي آنالوگ مي باشد. زيرا امكان استفاده از پهناي بسيار وسيع تري را روي بسترهاي مخابراتي ممكن مي سازد زيرا با توجه به تئوري Nyquist  كه فركانس هر كانال ديجيتال دو برابر فركانس كانالهاي آنالوگ يعني 8000 هرتز در نظر گرفته مي شود و هر كانال نيز به وسيله 8 بيت مشخص مي شود، لذا سرعت انتقال داده ها در يك كانال برابر 64000 بيت در ثانيه خواهد شد. در شرايط معمول با توجه به آنالوگ بودن خط مشترك و فاصله كاربر و عوامل ديگري از قبيل كيفيت سيم ها، اتصالات و سوئيچ هاي مسير ارتباطي كه همگي نقش قابل توجهي در افت كيفيت ارتباط بازي مي كنند، در سرعت تبادل اطلاعات از طريق خطوط تلفن تاثير گذاشته و باعث مي شود سرعت هاي واقعي انتقال Data عملاً پايين تر از اين مقدار باشد…
جهت مطالعه متن كامل مقاله لطفاً به شماره 30 مجله مراجعه فرمائيد